Lietajúci tanier menom frisbee.

Hra s frisbee, či už je to Ultimate frisbee, freestyle, dogsfrisbee alebo discgolf, sa hraje s tanierom. Ten má nejaké rozmery, nejakú hmotnosť, proste existujú štandardy, s presne akými taniermi sa má hrať frisbee. Nie je to tak úplne jedno, ale keď si idete len tak hádzať, tak v tomto prípade to už jedno je. Ak sa však bavíme o aktívnych súťažiach, tak to je trošku inak. Poďme si však povedať niečo o tomto nezvyčajnom lietajúcom čude. Zamysleli ste sa, ako vlastne vzniklo?

Viaže sa k tomu trošku širšia minulosť a existuje aj film ohľadom histórie celého športu frisbee, menom Flatball. Tento šport je pomerne mladý, ak to porovnáme s takým futbalom či hokejom, prišiel takmer o celé storočie neskôr. Ako však frisbee dostalo svoj názov? Prečo sa jednoducho nevolá lietajúci tanier?

Spoločnosť Wahm-o, ktorá kúpila lietajúci tanier od jeho zakladateľa

Walter-a Fredrick-a Morrison-a, ho pomenovala podľa pekárne Frisbie Pie. Tento názov je tak nezvyčajný, trošku upravený, pretože namiesto frisbie sa to správne píše frisbee. Avšak čo je dôležité je to, že je ľahko zapamätateľný, a človekovi tak ostane tkvieť v pamäti. Lietajúci tanier sa tak stal hitom, a v obľube ho určite budú mať aj vaši psí miláčikovia, ktorí sa s lietajúcim tanierom radi hrajú, ak teda radi aportujú. Ako však prišiel samotný nápad Walter-a Frederick-a Morrison-a, na lietajúci tanier. Keďže bol vynálezca, a aj pilot, tak sa začal viac zaujímať o aerodynamiku letu. Bol vlastne letec a stal sa na istý čas aj vojnovým zajatcom, keďže jeho lietadlo bolo zostrelené. Krátko po druhej svetovej vojne tak dal nákres vôbec prvého lietajúceho taniera, ktorý niesol názov “Whirlo-Way”. Vtedy asi Walter-a Morrison-a vôbec nenapadlo, že by jeho lietajúci tanier žal takýto úspech. Aj keď svoj nápad nakoniec predal, aj tak sa berie ako zakľadateľ frisbee. Zomrel pred 8 rokmi na rakovinu pľúc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *