Existuje mnoho odvetví športov, ktoré sa zaoberajú hrou s diskom, teda s tzv. “frisbee”. Najčastejšie sú však freestyle, teda voľný štýl s tanierom, Ultimate frisbee, hraný ako tímový šport a discgolf, teda golf hrajúci sa s tanierom frisbee na vymedzenom území, na koše o určitej veľkosti.

Aký je však teda rozdiel medzi Ultimate frisbee a normálnym frisbee ? Normálne frisbee sa v tomto prípade radí iba do kategórie, ani nie medzi športy, ale iba medzi voľnočasovú aktivitu. Pretože ide iba o obyčajné hádzanie si diskom medzi dvomi alebo viacerými ľuďmi, najčastejšie bez pravidiel len tak pre srandu. Oproti tomuto má Ultimate frisbee vymedzené pravidlá, ktoré i keď sa môžu meniť, niektoré sú stále, ako napríklad veľkosť ihriska, spôsob skórovania, počet hráčov a pod. Ultimate frisbee sa dá hrať súťažne, zatiaľ čo obyčajné hádzanie si s frisbee je rátane len ako voľnočasová aktivita.

Ak však porovnávame rozdiely, medzi taniermi, ktoré používame pri normálnom frisbee a pri Ultimate frisbee, tak tam rozdiely nájdeme. Často nám tanier na takéto len “hádzanie si”, predávajú za pár drobných a my si tak môžeme zahrať s kamarátmi kedy a ako chceme. Avšak oproti diskom Ultimate frisbee tam je podstatný rozdiel. Predovšetkým v kvalite výrobku, keďže disk s Ultimate frisbee vydrží omnoho dlhšie, ako frisbee za pár drobných. Za ďalšie tam budú badateľné rozdiely v hmotnosti, pár gramov niekedy môže riadne zmeniť rýchlosť a dráhu letu. Preto je dôležité, aby pre Ultimate frisbee boli pripravené vždy len a len kvalitné taniere. Zatiaľ čo pri normálnej hre to je prakticky jedno, lebo zahrať si zahráte s hocijakým tanierom. Či už je to tanier orientovaný pre freestyle, Ultimate frisbee, či pre discgolf, tak vy ako amatérsky hráč si tých rozdielov moc všímať nebudete. Ak sa však tomu chcete venovať, vždy je treba dať prednosť kvalite pred lacným znázornením, pretože vám to dá potrebný city pre danú hmotnosť disku a vy sa tak lepšie naučíte, ako s ním zaobchádzať.